Historie Szampanów – ciekawostki dotyczące wyjątkowych domów Szampana.

Historie Szampanów – rozpoczynam cykl wpisów dotyczących historii wybranych domów szampana. Będę starał się przytaczać daty, ciekawostki oraz informacje o szczepach, cyklach i technikach produkcji tego wyjątkowego napoju.

O szampanach już pisałem http://mrmature.pl/szampan-wyjatkowe-wino-musujace-mrmature/ . Tam podałem podstawowe informacje o regionie i różnicach w produkcji.

Dziś trochę więcej informacji o jednym z najstarszych domów szampana  – Perrier-Jouet. Jest to wyjątkowy szampan o wyjątkowej historii.

Historia tego domu szampana zaczyna się w roku 1811.

Założyło go małżeństwo Pierre-Nicholas Perrier i Adélaide Jouët, rok po ich ślubie.

W 35 lat  po powstaniu domu Pierre Jouet syn Pierre’a i Adelaidy jako pierwszy wprowadził na rynek szampana w wersji BRUT. W ciągu 15 lat stał się taką potęgą, że w 1864 roku został głównym dostawcą szampana na dwór brytyjski!!! Pierre-Jouet był dostawcą szamana również na rynek szwedzki, francuski czy monakijski. Jego wiernymi klientami byli Napoleon III, Oscar Wilde, czy Grace Kelly.

Chcecie więcej smaczków? – dwa najstarsze na świecie szampany z rocznika 1825 znajdują się w piwnicy L’Eden Perrier-Jouet i są określane jako bezcenne.

P.J posiada 65 hektarów winnic, z których ponad 99% jest określane jako grand cru ( najlepsze z najlepszych ).

Od ponad 200-tu lat dom szampana Perrier-Jouet pielęgnuje więzi ze światem sztuki, czego owocem była stworzona przed ponad 100-u laty butelka Perrier Jouet Belle Epoque. Butelkę tę zaprojektowała Emile Galle – czołowa postać Art Nouveau. Butelka ta była zdobiona motywami florystycznymi i jest uznawana dziś za dzieło sztuki.

Do dnia dzisiejszego butelki szampanów rocznikowych Perrier-Jouet są malowane ręcznie.

Dziś Perrier-Jouet produkuje tylko szampana w wersji Brut.

Miałem tę przyjemność i zostałem zaproszony na degustację Perrier-Jouet Belle Epoque Blanc de blancs 2004.

Perrier Jouet

Zebrani goście mogli wiele dowiedzieć się od ambasadorki marki Pani Justyny Mitros, która wprowadziła nas w świat wyjątkowości tego szampana.

Oczywiście mogliśmy skosztować głównego „bohatera” naszego spotkania i złamać jego smak przygotowanymi na tę okoliczność  np. jabłkiem czy serem.

Na półkach znalazłem też szampana, który może się wam spodobać ze względu na nazwę … .

I jeszcze zdjęcie z Ambasadorką Perrier-Jouet Justyną Mitros oraz z głównym bohaterem Pierre-Jouet Belle Epoque Blanc de blancs 2004.

A może ktoś ma ochotę na ulubionego szampana Jamesa Bonda?

… lub może coś droższego?

Armand De Brignac

Do Polski trafi tylko 150 butelek  Perrier Jouet Blanc de Blancs!!! – musicie się spieszyć !!!

Zdjęcia własne :)

 

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...

  • tomass

    Mało jest dobrych miejsc, w których można się napić dobrego szampana. Bardzo często biorę udział w degustacjach i mogę polecić bar Bubbles w Warszawie. Super miejsce i dobre ceny :) a przede wszystkim szeroki wybór najlepszych szampanów i win.

  • Urszula Borkowska

    Uwielbiam Perrier Jouet, to chyba mój ulubiony szampan ze wszystkich. Odkąd spróbowałam go po raz pierwszy w barze Bubbles, przepadłam :) Nie należy on do najtańszych, ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na odrobinę luksusu :)