Pasek – jak wybrać taki, który będzie służył nam długo i wyglądał elegancko?

Pasek – jak wybrać taki, który będzie elegancko wyglądał i długo nam służył?

Pasek – część garderoby, dziś niezbędna zarówno z powodu wygodnego podtrzymywania spodni, spódnic jak i niezbędna ze względów modowych.

Jak się zastanowiłem dawno już na ulicy nie widziałem osoby, która nie nosiłaby paska?

Dobry pasek nie jest tani. Jak zatem wybrać taki, który będzie trwały, wytrzymały i długo będzie wyglądał wystarczająco dobrze żeby bez wstydu go nosić?

Nie kieruj się ceną. Oczywiście można trafić na wyprzedaż, ale najważniejsze to sprawdzić oznaczenie na wewnętrznej części paska.

Paski ze skóry są trwalsze i dłużej wyglądają elegancko. Jak odróżnić pasek z prawdziwej skóry od paska z materiałów skóropodobnych lub syntetycznych? Firmy, które dbają o swój wizerunek, dbając o jakość swoich produktów, wykorzystując prawdziwą skórę oznaczają produkty specjalnymi oznaczeniami ( błam skóry),

 

błam

błam

Oraz opisem:

Po angielsku : genuine, real albo pure Leather

Po niemiecku : echt Leder albo 100% echtes Leder

Po włosku: Pelle, vera Pelle albo Cuoio Vero

po hiszpańsku : Piel, verdadero Cuero, legitimo Cuero

Po francusku:  Cuir, veritable, vrai albo pur Cuir

Rodzaje skór:

Skóry naturalne – są to skóry pozyskiwane ze zwierząt. Poddawane są procesom obróbki jak np. garbowanie czy innym zabiegom w celu zwiększenie jej trwałości czy uzyskaniu odpowiedniego efektu wizualnego.

Skóry syntetyczne – różnego rodzaju imitacje skóry jak np. eco-skóra.

Jak poza oznakowaniem odróżnić skórę od imitacji? Prawdziwa skóra od strony wewnętrznej posiada chropowatą, włoskowatą strukturę. Skóra sztuczna zazwyczaj wykończona jest materiałem tekstylnym.

Do niedawna skórę można było odróżnić po chwycie, to znaczy prawdziwa skóra jest miękka w dotyku a sztuczna zdecydowanie była twardsza. Dziś producenci potrafią wyprodukować taki materiał że trudno odróżnić ją od oryginału. W takim wypadku liczymy na uczciwość producenta i szukamy znaczka błamu skóry lub opisu. np. real leather. Można czasem rozpoznać pasek z prawdziwej skóry po zapachu. Wszystko zależy od procesu garbowania i innych obróbek.

Na pasek do spodni najczęściej używa się skór bydlęcych – są niedrogie i łatwo dostępne. Można jednak w sklepach spotkać paski ze skór np. węży, aligatorów czy jaszczurek. Poniżej przykład paska z włosiem końskim.

DSC_3020a

Są też paski syntetyczne – one rzadko potrafią być trwałe i odróżniamy je na pierwszy rzut oka. Ale czy prawdziwemu facetowi wypada nosić taki pasek? może tak ?! Trwałość niestety bardzo słaba – 3 miesiące i do wyrzucenia.

Jest jeszcze opis bonded leather – co to znaczy ? Taki materiał wykonuje się poprzez rozdrobnienie skrawków ze skóry i włókna skórzanego, a następnie wymieszanie z materiałami wiążącymi. Mieszanina jest następnie wytłaczana na tkaninie z włókna lub podłoża papierowego, a powierzchnia jest zwykle wytłoczona ze skóry . To nie jest naturalna skóra ale paski wykonane z takiego materiału są dosyć trwałe i długo zachowują wysoką jakość.

BONDED LEATHER

No i na koniec ciekawostka :  do podtrzymania spodni kiedyś wymyślono szelki. Dziś  ostrożnie wraca się do tego pomysłu i próbuje się go wprowadzić jako modę. Czy się przyjmie, zobaczymy . :)

DSC_2064a

Na pewno w tłumie będziemy zauważalni :) .

zdjęcia prywatne oraz dzięki uprzejmości RECMAN.

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...