Perły – niedoceniany prezent dla kobiety

Perły – niedoceniany prezent dla kobiety. Najbardziej elegancka biżuteria od czasów starożytnych.

Perły, jako ozdoby używane są przez ludzi już od około 6000 lat. Już w czasach starożytnych były bardzo cenione w Persji, Indiach czy Egipcie.

Do Europy trafiły z Bliskiego Wschodu i szybko stały się atrybutem władzy i wysokiego statusu społecznego. Niestety w Polsce są trochę niedoceniane i traktowane po macoszemu. Myślę, że spowodowane jest to trochę przez zabobony i przesądy, ale również przez fakt, że naprawdę pięknych pereł próżno szukać w sklepach jubilerskich. Perły, które dostępne są w naszym handlu, to zazwyczaj kamienie z najniższej półki.

Do momentu mojego spotkania z Panem Piotrem Denejko, rzeczoznawcą pereł i właścicielem sklepu Gemlord.pl, który oferuje biżuterię z perłami wysokiej klasy , myślałem, że o perłach coś wiem… Jak się okazało, wiem niewiele. A często moja wiedza była błędna.

I tak np. słyszałem, że perłę „produkuje się” wkładając do małża ziarenko piasku, co zdementował Pan Piotr Denejko. Wytłumaczył mi, że w naturze perła powstaje na skutek wniknięcia do muszli pasożyta, którego małż otacza woreczkiem perłowym po czym wypełnia go masą perłową. Hodowla pereł również nie ma wiele wspólnego z piaskiem  – tu zarodkiem perły jest najczęściej jądro wykonane z muszli.  Dowiedziałem się, że perły są hodowane, a nie hodowlane. Że są odmiany słono i słodkowodne.

Najbardziej poszukiwana i drogocenna zarazem, jest morska perła o kolorze złotym (zupełnie nieznana w Polsce). Kolor ten wynika z koloru masy perłowej. Jak zauważycie po otwarciu muszli, brzegi muszli mają określony kolor. W tym kierunku idzie kolor perły.

Najważniejszy w perle jest połysk. To cecha, którą ludzkie oko dostrzega jako pierwszą. Znawcy zwracają również uwagę na: czystość powierzchni, kształt, kolor, wielkość i grubość powłoki. Najpiękniejsze, bardzo rzadko spotykane u nas perły charakteryzuje również tzw. „orient”, czyli wielobarwna gra refleksów świetlnych powstających na ich powierzchni.

O perłach można mówić i pisać długo. Np. o początkowych próbach hodowania pereł. Kiedyś na pewno wrócę do tego tematu…

Najdroższa perła – waga 34 kg, o kształcie nieregularnym, ponad 60 cm długości i 30 cm szerokości, została znaleziona przez rybaka na Filipinach.  Przez 10 lat trzymał ją pod łóżkiem, jako talizman. Została wyceniona na 100 mln dolarów.

Wysokiej klasy perły nie są tanie, ale przy odrobinie szczęścia można trafić na naprawdę piękne okazy już za  około 100 zł. Przykład poniżej.

perła a

Porównanie blasku, perła z zawieszki i słabszej jakości sznura pereł. Zwróć uwagę o ile piękniejsza jest perła o wysokim połysku.

perły

Poniżej zdjęcie, na którym porównuję dwa sznury pereł. Zwróć uwagę na różnice w blasku :)

Perły - sznury

Zdjęcie poniżej to perły złote – najdroższe, najbardziej poszukiwane. Te na zdjęciu owalne – cena – bagatela kilka tysięcy złotych.

perły złote

Perły na muszli – zwróć uwagę na kolory brzegów muszli.

perły złote na muszli

Perły czarne.

perły czarne

Perły czarne na muszli – zwróć uwagę na brzegi muszli.

perły czarne na muszli

Jeszcze tylko kilka przykładów gotowych wyrobów biżuteryjnych, które mnie podobały się najbardziej.

Perła akoya – morska biała z czerwonym rubinem – cena 2870 zł za parę. Niestety kolor rubinu na zdjęciu nie jest tak wspaniały jak na żywo.

perła biała z rubinem

Perła akoya biała z zielonym szmaragdem – cena 3940 zł.

perła biała akoya z zielonym szmargdem

Perła akoya, białe złoto, szafir  – cena 3890 zł

perła biała akoya z szafirem

Kolczyki – perła akoya, złoto 14 karat – cena 1570 zł

perły białe - złoto

Czarne:

Czarna perła tahiti – ze szmaragdami i diamentami – cena 9970zł

perły ze szmaragdami i diamentami

Czarne perły tahiti z żółtymi i niebieskimi szafirami, białe złoto – cena 5970zł

perły czarne z żółtymi i niebieskimi szafirami

Czarne perły tahiti z diamentami, białe złoto – cena 5670zł

perły czarne z diamentami - białe złoto

Więcej propozycji prezentów dla twojej kobiety na https://gemlord.pl/ .

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...