Eleganckie półbuty męskie- czyli jakie? Krótki przewodnik po półbutach.

Półbuty męskie – ich odmian jest wiele, na różne okazje. Dzisiaj przypomnę Ci, jakie mamy rodzaje półbutów, tych bardziej eleganckich oraz do czego je nosić.

Dla większości facetów buty nie są ważną częścią garderoby. Kupują jakąś elegancką parę butów w sklepie i zakładają dobierając na oko,  do aktualnie założonego zestawu ubrań. Zwróć uwagę na to, że kobiety przy zakupie butów zachowują się wręcz przeciwnie. Buty u kobiet są zawsze starannie wybierane,  ich zakup jest przemyślany w związku z garderobą. Teraz zagwozdka dla ciebie… Myślisz, że kobiety nie zwracają uwagi na twoje buty? Jesteś w błędzie. Buty bardzo dużo mówią o swoim właścicielu. Masz dwa wyjścia zignorować tę część garderoby licząc na to, że ona należy do tej niewielkiej grupy płci pięknej, która nie zwraca na to uwagi. Albo…  zrobić wrażenie na kobiecie, chwaląc się wiedzą oraz wyczuciem zarówno podczas zakupu jak i doboru do określonego stroju.

Półbuty to buty których cholewki kończą się przed kostką – to podstawowa definicja.

Nie mylić z Pantoflem. Choć w wielu miejscach w Polsce słowo pantofel określa eleganckie półbuty męskie, słowo to, jest zaczerpnięte z języka włoskiego lub francuskiego i oznacza wygodne obuwie do chodzenia w domu (rodzaj kapcia).

Na ulicy najczęściej spotykamy cztery rodzaje półbutów, są to: oxford, derby, monk strap i loafer.

Oxford to but którego boki z dziurkami są wszyte pod spód przyszwy. Najbardziej elegancki rodzaj półbutów. W wersji lakierowanej, będą najbardziej odpowiednie do smokingu.

Derby od Oxforda różnią się tym że boki z dziurkami do sznurowania są naszyte na wierzch przyszwy. Buty te potocznie zwane angielkami, są odrobinę mniej eleganckie, ale do wyjść formalnych idealne. Ja osobiście lubię je ze względu na wygodę przy zakładaniu. Pasują również do wyjść i strojów mniej formalnych, np. do jeansów i koszuli.

Buty 4

Półbuty Derby.

Monk Strap (Monki),to półbuty  zapinane na klamry. Najmniej eleganckie z całej trójki.  Do biznesowego garnituru nie polecam, ale na wyjścia mniej formalne np. bez krawata na luzie, do jeansów i koszuli, sztruksów czy spodni materiałowych i koszuli wyglądają idealnie. Te półbuty mogą mieć różne rodzaje zapięć: na jedną, dwie czy trzy klamry.

Loafersy to eleganckie półbuty wsuwane – im poświęcę osobny wpis . Są bardzo popularne w Polsce. Dziś skupiam się na półbutach wiązanych i zapinanych.

Teraz stopniowanie półbutów ze względu na elegancję i kolor:

Najbardziej eleganckie są: Oxfordy, później Derby, Monk Strap.

Kolory : najbardziej formalnym kolorem jest czarny, następnie odmiany brązu od najciemniejszej i pozostałe kolory jak granat, czerwień czy wiśnia.

Każdy z przedstawionych półbutów, może być wykonany ze zdobieniem tzw. Brogue. Najbardziej eleganckie oczywiście są te bez wzorów.

Podsumowując – pamiętaj, wybierając półbuty zwrócić uwagę na to czy założysz krawat i marynarkę, czy może sweter lub kardigan na koszulę. Do marynarki i krawata wybieramy obuwie bardziej formalne jak Oxfordy czy Derby . A do bardziej swobodnego stroju ( koszula bez krawata, dzianina ) możesz sięgnąć po obuwie bardziej na luzie czyli np. Monki .

Poniżej przygotowałem tabelkę, dzięki której zorientujecie się jakie półbuty powinno się zakładać do określonych rodzajów spodni.

buty

To oczywiście standardy wypracowane przez lata, ale pamiętaj że moda jest dla ciebie nie ty dla mody. Jeżeli uznasz że jakieś twoje byty pasują wbrew ogólnie przyjętym zasadom do ubranego przez ciebie zestawu ubrań to oczywiście załóż je, i noś z dumą… :) .

Zdjęcia wykonałem dzięki uprzejmości firmy RECMAN.

Skorzystałem też z pomocy Wikipedii.

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...

  • Strasznie się cieszę, że coraz więcej mężczyzn stawia na eleganckie buty, mokasyny, a zwłaszcza moje ulubione derby – nareszcie odchodzimy od „adidasów” do wszystkiego! A derby to jak słusznie zaznaczasz buty do wszystkiego – zapraszam na mój wpis w wolnej chwili, może zechcesz zerknąć :) pozdrowienia!

    • MrMature

      Cześć, właśnie jestem na twoim blogu. Mało kto odróżnia oxfordy od derby – z moich znajomych to jakiś promil. Na wszystkie mówią buty choć są to półbuty :). masz priv adres bo chciałem coś napisać.