Szampan – wyjątkowe wino musujące – MrMature

Szampan – wino ale wyjątkowe.

Co to jest szampan ( champagne )? Jest to szczególny rodzaj wina poddanego specjalnemu procesowi fermentacji, dojrzewania i leżakowania.

Jak to wygląda ? W skrócie – dwie fermentacje – pierwsza w kadziach lub dębowych beczkach , druga w butelkach. Ta druga odbywa się po dodaniu drożdży i cukru . Ta mieszanka powoduje że w dojrzewającym winie pojawiają się bąbelki ( dwutlenek węgla ). Butelki leżą pochylone szyjką w dół. Po dodaniu drożdży i cukru tworzy się osad który oddziela się od butelki ruchem przekręcenia butelki. Codziennie każdą butelkę przekręca się nieznacznie tak żeby osad opadał w kierunku szyjki i korka.

W Polsce cały czas można spotkać osoby które na wina musujące mówią szampany. Wynika to moim zdaniem z faktu że za minionej epoki można było kupić u nas „rosyjskie wina musujące” potraktowane dwutlenkiem węgla na które kazano nam mówić szampany. I odtąd na wszystkie wina z bębelkami Polacy mówili szampany.

A teraz poważnie.

Szampanem mogą nazywać się tylko wina musujące które powstały w sposób naturalny i pochodzą z regionu Szampania. ( północno – wscho dnia Francja).

Tą samą metodą produkuje się wina w innych krajach i regionach ale one nie mogą nazywać się szampanami .  Są też odmiany win z całego świata które również pieszczą nam podniebienie bąbelkami ale te bąbelki nie wytwarzają się metodą fermentacji, tylko wtłaczane są do środka wykorzystując najnowsze wynalazki techniki.  Zapewniam was że te drugie nie smakują tak samo. Wręcz zaryzykuję twierdzenie że smakują jak zalkoholizowana oranżada. Jak odróżnić szampana od innych win? w bardzo prosty sposób. Nie szukamy ich wśród win musujących za 20 czy 30 złotych. W Polsce zazwyczaj kosztują powyżej 100zł . A na etykiecie widnieje dumna nazwa Champagne.

Miałem to szczęście że wielokrotnie odwiedzając Francję trafiłem kilka razy do Szampanii i raz nawet zwiedzałem muzeum Szampana. Zabrał mnie do muzeum mój wujek który na stałe meszka w tym regionie.

Próbowałem naprawdę wielu szampanów. Zarówno tych znanych z reklam, imprez sportowych, bali czy serwowanych na imprezach sylwestrowych w hotelach. Najbardziej jednak smakowały mi takie nieznane, z małych rodzinnych winnic oraz te które produkują z tradycją ograniczone ilości ale za to bardzo drogie.

Champagne

Champagne – niewielka rodzinna winnica – naprawdę świetny.

To cały czas ta sama butelka Dom Perignon. Ale etykieta przygotowana w taki sposób że w zależności od rodzaju światła – reaguje inacej.

W Paryżu w sklepie spożywczym szampana kupujemy już od 15 euro. Transport, marża, podatki i cena w Polsce robi się co najmniej 2x.

Odmiany szampana:

  • Bardzo wytrawnyBrut zéro) – żadki
  • Wytrawny (Brut)
  • Półwytrawny (Sec)
  • Półsłodki (Demi sec)
  • Słodki (Doux)

Szampan powinien być podawany schłodzony . Eksperci podają temperaturę między 6-10 °C . Stąd na niektórych promocjach można trafić na zestaw ze specjalnie przygotowanych oraz rzecz jasna obrendowanych pojemnikiem na lód do którego wstawiamy szampana przed podaniem.

Szampan uchodzi za napój alkoholowy ekskluzywny, drogi przez co wyjątkowy. Pojawia się w wyjątkowych scenach w wielu filmach jak np. o najbardziej nieznanym agencje 007.

I na koniec ciekawostka. Jedna z winnic Hiszpańskich wyprodukowała wino musujące specjalnie na potrzeby rynku muzułmańskiego. Ze względu na fakt że Koran zabrania spożywania alkoholu, Hiszpanie przygotowali wersję wina musującego całkokowicie pozbawionego alkoholu i na dodatek wzbogaconego w drobinki jadalnego 24K złota. Po lekkim wstrząśnięciu efekt jak na zdjęciu. Złote bąbelik tańczą w środku butelki. Szampanem tego napoju nazwać jednak nie można ale jakiś zamiennik to jest. :)

W obrazku wyróżniającym włożyłem mały błąd. ciekaw jestem cy zauważyliście? :)

 

Miłego degustowania.

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...

  • Tomek

    Ups, kieliszków nie powinno ogrzewać się ręką podczas nalewania i smakowania szampana! Nóżka służy do trzymania kieliszka. Bardzo dobre szampany można w W-wie kupić w Domu Szampana. Tam również pracownicy mogą opowiedzieć w jaki sposób powinno się go podawać i pić, aby uzyskać maksymalne wrażenia smakowe.