Wodoszczelność zegarków- coś, o czym warto wiedzieć.

Dzisiaj wodoszczelność w zegarkach, przecież już za kilka tygodni zaczyna się sezon na wyjazdy i aktywności nad wodą np. :-)

Wodoszczelność Wyróżniający

WATER RESISTANT

Czy kiedy kupowałeś nowy zegarek poza jego wyglądem, zainteresowałeś się, z jakich wykonany jest materiałów oraz co oznaczają symbole np. 3 ATM, 10 ATM, water resistant, 165 FT ? Jeżeli poza wyglądem oraz funkcją odmierzania czasu, zależy nam na konkretnych parametrach czy wykorzystaniu zegarka – warto wiedzieć kilka rzeczy. Wtedy twój zegarek nie będzie, tylko ozdobą.

Myślałeś, że jeżeli na dekielku  jest napisane: water resistant 3atm – 30 m, to możesz w nim nurkować? To błąd który w zależności od ceny zegarka – może cie sporo kosztować. Dlatego od początku:

Wodoszczelność – cecha zegarka pozwalająca na kontakt z wodą.

Jednak kontakt z woda, kontaktowi z wodą nie równy – co innego mycie rąk a co innego prysznic, co innego pływanie a co innego nurkowanie z akwalungiem. Dlatego też tak przydatna jest znajomość oznaczeń wodoszczelności, te zwykle podawane są w atmosferach(ATM), barach(Bar), metrach(m) – dopuszczalna głębokość zanurzenia – ale … .)

Poniżej oznaczenia, z którymi możemy spotkać się na zegarkach ,  oraz ich przeznaczenie:

brak oznaczeń – nie ryzykowałbym nawet mycia rąk

Water proof – zegarek odporny na przypadkowe zachlapanie

3 ATM – 3 Bar – 30m – odporność na zachlapania np. przy myciu rąk i podwyższony poziom wilgoci .

5 ATM – 5 Bar – 50m – zegarek gotowy na częsty kontakt z wodą, zanurzanie , prysznic – nie rekomendowałbym pływania

10 ATM – 10 Bar – 100m – pływanie, nurkowanie ale bez akwalungu

20 ATM – 20 Bar – 200m – pływanie , nurkowanie z akwalungiem do określonej głębokości.

Są jeszcze zegarki przeznaczone do profesjonalnego nurkowania głębinowego, ale raczej nie znajdziecie ich w zwykłych sklepach.

 

Niektóre zegarki oznaczenia wodoszczelności mają na tarczach .

_DSC4761ab

Wodoszczelność 5 ATM

_DSC4747ab

Wodoszczelność 10 ATM

_DSC4730ab

Wodoszczelność 10 ATM

_DSC4769ab

Wodoszczelność 10 ATM

Pamiętajcie jednak, że testy wodoszczelności przeprowadzane są w warunkach statycznych w laboratorium i nie uwzględniają wielu czynników.

Oprócz nich trzeba wziąć jeszcze pod uwagę np. budowę zegarka, różnicę temperatur, nagrzanie zegarka itd ( inaczej reaguje uszczelka w kwadratowym i inaczej w okrągłym zegarku ). Każdy ruch ręki pod wodą to działania dynamiczne na uszczelkę.

I jeszcze jedna mała uwaga: Jeżeli masz zegarek na skórzanym pasku to raczej unikaj moczenia go,  i pływania szczególnie w morzach tak słonych jak np.  Morze Czarne. Widziałem kiedyś Pana, który był mocno wkurzony, bo wykąpał się w drogim zegarku na którym było napisane 50m, ale miał go na skórzanym pasku,  i ten pasek po prostu mu się porozklejał (szczęśliwie na brzegu..).

Z takimi paskami jak poniżej nie ryzykowałbym z pływaniem nawet jeżeli na kopercie napisane jest 50m. !!!

Źródła – internet .

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...