Kołnierzyk w koszuli – jak detale wpływają na styl?

Jak kołnierzyk wpływa na wygląd koszuli, a przez to nas samych? Dziś kilka wskazówek dotyczących koszul, a dokładniej kołnierzyków.

Zauważyłem, że wielu z nas podczas kupowania koszul zwraca uwagę na tkaninę, kolory, krój, a zapomina o kołnierzyku. To błąd. Postaram się w prosty sposób pokazać Ci, jak dobrać koszulę, kołnierzyk i wiązanie, stosowanie do okazji. Z mojego doświadczenia wynika, że patrząc na kołnierzyk w koszuli, widzimy tylko jego rozmiar. Nie zdajemy sobie sprawy, że w koszuli każdy detal jest ważny.

Czy rodzaj kołnierzyka ma jakieś znaczenie?

Tak, wbrew pozorom duże. Przy wyborze kołnierzyka liczy się nie tylko jego rozmiar, ale też styl. To m.in. rodzaj kołnierzyka determinuje na jaką okazję przeznaczona jest dana koszula.

Rozróżniamy dwa typy koszul: biznesowe i fashion.

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji3 (2)

 

Koszule biznesowe – prosto, klasycznie, elegancko.

Do koszul biznesowych zaliczamy wszystkie koszule z kołnierzykiem „zamkniętym” takie jak classic, straight, spreed (odmiana medium ) czy buton Dawn. Poniżej na zdjęciach widać przykłady takich kołnierzyków:

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji7

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji6

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji9

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji0koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji1 (1)

Końcówki tych kołnierzyków skierowane są do dołu i tworzą w stosunku do siebie kąt ostry (co najwyżej prosty). Kołnierzyk zamknięty nie pozwala na bardziej złożone węzły –  staje się wtedy nadmiernie wypchany i po prostu źle wygląda. Do tego typu kołnierzyków wiążemy więc proste i szczupłe wiązania krawatów. Kołnierzyki te mają na celu „zrównać” wszystkich partnerów biznesowych i sprawić, żeby nie wyróżniali się „fantazyjnym” wiązaniem krawata.

Koszule typu fashion – daj się ponieść fantazji.

Do tej grupy zaliczamy takie kołnierzyki jak : Spreed ( odmiany otwarte ), wszystkie odmiany cutaway czy como. Kołnierzyk typu fashion to kołnierzyki przeznaczone na wyjścia mniej formalne. Charakteryzuje je szersze „wycięcie” (kąt między połówkami kołnierzyka jest szeroki). Przy tego typu kołnierzykach możemy sobie pozwolić na większą swobodę w wiązaniu krawata (wiązania grube, podwójne i wyszukane).

W obecnych czasach oczywiście wiele osób eksperymentuje. Czasem wynika to z niewiedzy, a czasem chęci wyróżniania się.

Jeśli nie chcesz na spotkaniu biznesowym wyglądać jak podczas pokazu haute couture, postaraj się dostosować rodzaj koszuli i kołnierzyk do okazji.

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji5

koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji2 (1)koszule i kołnierzyki przykłady jak dobrać kołnierzyk i koszulę do okazji8

 

Podsumowanie

Przy wyborze koszuli kieruj się nie tylko jej kolorem, fakturą czy wzorem koszuli, ale pamiętaj także o kołnierzyku i jego przeznaczeniu. Bardzo ważny jest też dobór węzła krawata – tu pod uwagę trzeba wziąć m. in.  kształt twarzy, jej wielkość, a także długość szyi – o tym więcej w kolejnym wpisie.

 

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...

  • kazik_12

    Bardzo ciekawy wpis!

  • vango

    ciekawy artykuł – sporo nowej wiedzy

  • kala

    Bardzo przydatna wiedza! Do teraz nigdy nie myślałam o rodzajach kołnierzyka- teraz wiem jak kupować dla mojego mężczyzny :-)