DRESS CODE: BUSINESS CASUAL

DRESS CODE: BUSINESS CASUAL

Z nazwy wynika, że jest to strój businessowy codzienny. Nazwa jest trochę myląca. Brzmi jak mundurek. Ponieważ większość panów uważa garnitur za strój mało wygodny, często robią krok w kierunku bardziej komfortowym.

Wszystko również jest uzależnione od miejsca pracy oraz narzuconego przez szefa lub otoczenie dress codu. W niektórych miejscach można po prostu pozwolić sobie na więcej swobody. Jest jeszcze inny czynnik. Oczywiście, co kraj to obyczaj jak to wyjaśnię wam trochę niżej na przykładach.

Jak sprawić, żeby nasz strój businessowy stał się bardziej komfortowy? Wystarczy np. zrezygnować z jednego elementu Business Professional, lub zastąpić go innym mniej formalnym. Podam przykład: nie zakładamy do garnituru krawata. Przykład drugi? Zamieniamy Oksfordy na Loafersy i nie zakładamy skarpet. Zakładam, że obydwa te zestawy składają się z garnituru i koszuli businessowej. Ja osobiście ubrałbym krawat, skarpety oraz Oxfordy czy Derby. Po prostu tak lubię.

Business Casual

Zacznijmy jednak od koszul. Koszula businessowa to koszula w kolorze białym lub jasnoniebieskim. Ostatnio do businessu dołączył kolor bardzo jasny róż. Oczywiście dla tych, co lubią. O kołnierzykach i ich podziałach pisałem w  http://mrmature.pl/kolnierzyk-w-koszuli-czyli-o-tym-jak-detale-wplywaja-na-twoj-styl/ . Ale jak prześledzicie świat mody to zobaczycie, że Włosi do businessu zakładają kołnierzyki cutaway. Moda, moda, moda.:)

Wróćmy jednak do Business Casual. W przeciwieństwie do Smart Casual nie powinno się w tym stylu nosić jeansów. Jeżeli wybieramy zamiast garnituru zestaw koordynowany, to musi on składać się ze spodni materiałowych, nie denimowych.

Mnie osobiście najbardziej pasuje wersja garnitur, biała lub niebieska koszula, krawat i buty Oxfordy lub Derby.

Business Casual? Z moich doświadczeń wynika, że do zawodów, które wymagają takiego dress codu Anglicy w większości noszą garnitury, podobnie jak Włosi, czy Hiszpanie. Natomiast Francuzi bardziej są skłonni wybierać zestawy łączone. W Polsce zdecydowanie nosimy garnitury. Mnie się to podoba pod warunkiem, że często będziemy je zmieniać, ponieważ moda się zmienia i nie zawsze wszyscy panowie są na czasie:).

Co kraj to inna moda

Business Casual MrMature.pl

Jak to jest w USA? Moje doświadczenia są takie:, Kiedy byłem w NY na targach to zdecydowana większość panów była ubrana w garnitury. Kiedy przechadzałem się po Wall Street również wszyscy ubrani byli w dobrze skrojone garnitury, choć nie wszyscy mieli krawaty (W Stanach koszule businessowe to koszule z kołnierzykiem button down). Ale kiedy poleciałem na Florydę to realia się zmieniły. Spotkać businessmana w garniturze było ciężko. Większość panów ubrana była w materiałowe spodnie ( niekoniecznie chino), koszule i np. Blazerki. Do tego buty od Peny Loafers po Boaty.

Miałem ze sobą fajny włoski tenisowy garnitur, który ubrałem na wieczorne spotkanie na downtown. Do tego ubrałem koszulę i Derby i szczerze mówiąc dziwnie na mnie patrzyli.

Czepiam się Loafersów a Włosi do garnituru businessowego noszą oczywiście Loafersy lub  Monki bez skarpetek. Taka moda w danym kraju czy regionie świata:).

 

Zdjęcia: Leszek Bosak http://leszekbosak.com/

Zdjęcia we wnętrzach zrobiliśmy dzięki uprzejmości Hoiday Inn Warsaw Citi Centre https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/warsaw/wawcc/hoteldetail?cm_mmc=YextLocal-_-HI-_-PL-_-WAWCC

 

 

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

MrMature

Świat prawdziwych mężczyzn to też moda. Moda to nie tylko ubrania, ale również dodatki, gadżety i drink, który trzymacie w dłoni. Styl tkwi w szczegółach - ja o nich opowiem. Moją misją jest pokazać Wam, drodzy Panowie, jak osiągnąć klasę.

You may also like...